İptal/İade Şartları

Sipariş vermiş olduğunuz ürünlerin tümünün, eksiksiz ve çalışır durumda elinize geçmesini sağlamak sorumlu hizmet anlayışımızın gereğidir.

Evzade Mobilya’dan satın alınan ürünler, teslim tarihinden itibaren (7) gün içerisinde iade edilebilir. Bir ürünün iade edilebilmesi genel olarak aşağıdaki şartlara bağlıdır:

1-Satın aldığınız ürünleri tahrip etmeden, kullanmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde neden belirterek iade edebilirsiniz.

2-Kullanılmış, ambalajı açılmış, tahrip edilmiş vb. şekildeki ürünler iade edilemez.

3-Orijinal ambalaja sahip ürünlerin iadesi, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır.

4-İade edilecek ürünün şirketimiz adına kesilecek bir iade faturası ile iade faturası düzenleme imkanı bulunmayan durumlarda, ürüne ait fatura ve sevk irsaliyesinin aslıyla birlikte iade edilmesi gerekmektedir. İade faturası ya da fatura ve sevk irsaliyesi asıllarının temin edilemediği durumlarda, bundan kaynaklanan KDV.. mali yükümlülükler iade edilecek bedelden indirilir

5-Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma .. durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda, ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

6-İade şartlarına uygun durumlarda yapılan gönderimlerde taşıma masrafı müşteri tarafından ödenecektir.

7-İadesi yapılacak Hasarlı ve arızalı ürünler, teslimat tarihinden sonra ilk 7 gün içerisinde elimize geçtiği taktirde ulaşım masrafı tarafımızdan karşılanacaktır. Aksi taktirde ulaşım masrafı müşterilerimıze aittir

8- Kusurlu olduğu bildirilerek iade edilmek istenen ürünler, öncelikli olarak Evzade Mobilya ekibi tarafından kontrol edilir. Kullanıcı hatası tespit edilmesi durumunda ürün yetkili marka veya üretici firmaya teste gönderilir. İade onayı bu süreç sonrası verilir.İnceleme süreci üretici firmaya bağlı olduğundan iadenin gerçekleşeceği zaman dilimi ile ilgili net bir süre veremiyoruz. Alıcının hatalı ürün kullanımı tespit edilmesi durumunda ürün faturası ile birlikte ödemeli olarak alıcıya geri gönderilir

9- Özel olarak yapılan uygulamalarda  -renk,ölçu ve boya- faturası kesilmiş olsa bile iade yapılmaz yalnızca kusurlu ürün değişimi yapılır.

10- Elimizde olmayan kimi nedenlerden ötürü, faturanızda belirtilen miktara göre eksik ya da farklı bir ürün teslimat yapılması halinde durumu ürünü teslim almanız anında teslim eden kargo elemanının şahitliğinde tutanağa geçirçelisiniz Tutanağın, teslim aldığınız ürünün sözleşmede yazılı nitelikte olmadığı hususunun mutlaka belirtilerek sizin ve teslimat/kargo eleman’ tarafından imzalanması gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda eksik olan ürünlere, en kısa sürede temin ederek adresinize ulaştırabiliriz. Bu durumda herhangi bir ek (kargo) ücreti ödemeniz gerekmemektedir. Aynca bu durumu en kısa sürede (0212) 542 0 532 numaralı telefonu arayarak bildirmelisiniz. İade işleminizi hatasız ve süratle gerçekleştirebilmemiz içen bizi zamanında haberdar etmeniz büyük önem taşımaktadır. Satın aldığınız ürünün arızalı çıkması halinde, garanti kapsamı dışına çıkarmamanız ve mağdur olmamanız için hiçbir müdahalede bulunmamanız gerektiğini önemle hatırlatırız Satın aldığınız üründe meydana gelen arızanın, teslimatin hemen sonrasında değil müteakip günlerde meydana gelmesi halinde,ilk muhatabının Evzade Mobilya’dır. Söz konusu ürünün Garanti kapsamına giren hallerdeki onarım ve değiştirme taleplerinizi tedarikci veya üretici kurumlara iletmemiz gerekmektedir. Arıza kontrolü ve üretici firmayla aramızda gerçekleşen protokol nedeniyle meydana gelebilecek gecikmeler dolayısıyla şirketimiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.

Sepetim

Kapat